04116, м. Київ, вул. Старокиївська, буд. 10-Г +380 44 227 83 78 info@recpc.org
  • English
Ресурсоефективність – запорука зростання Вашого бізнесу

Глобальна програма інновацій та мереж зеленої хімії в Україні

29 квітня 2021 року відбувся консультативний онлайн-семінар у межах розробки передпроєктної пропозиції проєкту ООН з промислового розвитку (UNIDO) “Глобальна програма інновацій та мереж зеленої хімії” (Greenchem) в Україні, який фінансується Глобальним екологічний фондом (GEF). Цей міжнародний проєкт готують спільно UNIDO та Єльський університет за підтримки Національних центрів з ресурсоефективного і чистого виробництва України, Сербії, Перу, Індонезії, Йорданії та Уганди. В Україні до підготовки цього проєкту залучений Центр ресурсоефективного та чистого виробництва (Центр РЕЧВ) за підтримки Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.

Мета зеленої хімії полягає у зменшенні обсягів забруднення довкілля шляхом зміни способів отримання хімічних речовин та розроблення нових технологій, що цілком виключають або суттєво зменшують використання та утворення у виробництві шкідливих для людини чи довкілля речовин.

Захід покликаний ознайомити всіх учасників із концепцією передпроєктної пропозиції UNIDO “Greenchem”, її чотирма складовими, та, передусім із третім компонентом “Зелені альтернативи стійких органічних забруднювачів (СОЗ), ртуті та мікропластику для масштабування та тиражування”, а також представити поточні результати передпроєктної пропозиції UNIDO “Greenchem” в Україні.

На підготовчому етапі проєкту передбачається збір даних щодо існуючої державної політики, національної законодавчої бази і планованої законотворчої діяльності стосовно управління хімічними речовинами та відходами, СОЗ, сполуками ртуті, мікропластиком, оцінки спроможності, технічних можливостей, інфраструктури, поточних і запланованих проєктів стосовно поводження з СОЗ, сполуками ртуті, а також їхня узгодженість із Стокгольмською конвенцією про СОЗ і Мінаматською конвенцією.

Учасниками заходу стали представники Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, промислових підприємств та організацій, асоціацій, хімічних виробництв та науково-дослідних інститутів.

Під час заходу відбулася жвава дискусія між учасниками, де Юлія Морозова, заступниця директора департаменту – керівниця відділу формування політики із запобігання промисловому забрудненню Міндовкілля, нагадала всім учасникам про новосхвалений указ Президента України, для виконання якого треба затвердити гранично допустимі норми викидів СОЗ із стаціонарних і пересувних джерел. “Тому всі хімічні галузі зараз перебувають у дуже відповідальному становищі. Вони повинні максимально серйозно поставитися до цього указу, оскільки після його затвердження їм доведеться виконувати всі його вимоги”, – наголосила Ю. Морозова.

Катерина Першина, завідувачка відділу хімічного та інформаційного аналізу Інституту загальної та неорганічної хімії ім. В.І. Вернадського, виступила з пропозицією створення спільної з Центром РЕЧВ Науково-дослідницької національної програми із зеленої хімії на рівні Національної Академії Наук України за участі співфінансування від НАН України.

Зелена хімія стосується практично кожного сектору бізнесу – харчової промисловості, енергетики, виготовлення пластмаси, ліків, косметики, засобів для чищення тощо, а отже вона завжди буде відігравати важливу роль у розвитку національної промисловості.

Результатом реалізації проєкту “Greenchem” буде пошук і впровадження екологічно безпечної заміни СОЗ на промислових підприємствах України, створення глобальної мережі з зеленої хімії з метою нарощування спроможності, трансферу технологій і створення екосистеми для впровадження підприємницьких інновацій в області зеленої хімії.

Ви можете переглянути презентаційні матеріали заходу за посиланнями
презентація 1 та презентація 2.

Для подальшої підготовки передпроєктної пропозиції UNIDO “Greenchem” в Україні, нам важливо отримати відповіді на запитання, які розміщені у формі за посиланням.

Надсилайте свої пропозиції та запитання експертам з хімічного менеджменту Центру РЕЧВ: Олександр Хохотва, e-mail: o.khokhotva@recpc.org та Олена Табачук, e-mail: o.tabachuk@recpc.org