04116, м. Київ, вул. Старокиївська, буд. 10-Г +380 44 227 83 78 info@recpc.org
  • English
Ресурсоефективність – запорука зростання Вашого бізнесу

Конференція “Ресурсоефективність та циркулярна економіка”

Звітна конференція “Ресурсоефективність та циркулярна економіка”, організована Центром РЕЧВ у форматі 2-х панельних дискусій, відбулася 4 грудня 2019 року в Києві. Цьогоріч вона стала компонентом другого Українського індустріального тижня. Модератором першої панелі була експертка з комунікацій та популяризації РЕЧВ в Україні Катерина Романова, другої – директор Центру РЕЧВ Андрій Ворфоломеєв. 

За традицією зі вступними промовами виступили Ніколя Гігас, заступник директора Швейцарського бюро співробітництва в Україні, та Бранко Дуньїч, головний технічний радник проєкту UNIDO. Ніколя Гігас наголосив у своїй промові, що раціональне та оптимізоване споживання енергоресурсів полегшить українським компаніям процес отримання іноземних інвестицій та виходу власної продукції на європейські ринки. Також він відзначив позитивні тенденції та прогрес у розвитку і розбудові Центру РЕЧВ в Україні та висловив упевненість про досягнення достатнього рівня сталості до кінця 2020 року. Бранко Дуньїч також висловив упевненість, що Центр РЕЧВ не повинен сумніватися у своєму майбутньому, адже, потреба у його послугах в Україні постійно зростає.

Андрій Боярунець, представник Департаменту промислової політики Міністерства розвитку економіки, торгівлі на сільського господарства України, відкрив першу панельну дискусію “Ресурсоефективність промисловості: компоненти, переваги, досвід”, наголосивши на тому, що окрім ресурсоефективності, Міністерство також опікується вирішенням питання утворення відходів та їхньою утилізацією, що є теж викликом сьогодення для нашої держави. Для цього в Україні ухвалено Національну стратегію управління відходами в Україні до 2030 року. Вона має на меті впровадження системного підходу до поводження з відходами на державному та регіональному рівнях, зменшення обсягів утворення відходів шляхом збільшення обсягу їх переробки та повторного використання.

Наступним виступив директор Центру РЕЧВ Андрій Ворфоломеєв. Його презентація “Ресурсоефективність: переваги для українських підприємств” містила звітні дані про досягнення та результати діяльності Центру у році, що минає. Він поінформував, що було організувано 15 інформаційних заходів для представників промислових компаній, державних установ та університетів, в яких 332 учасника взяли активну участь (з них 126 жінок). Також було розроблено 4 публікації (одна з яких висвітлює гендерні питання) та 2 посібника з РЕЧВ для машинобудування та деревообробного секторів, відповідно. За звітний рік технічні експерти Центру написали 3 статті на РЕЧВ-теми, які були опубліковані у міжнародних журналах. Стосовно досвіду Центру в рамках проєкту ЮНІДО, а саме визначення  потенціалу збереження, то кумулятивні дані за 2013-2019 роки такі: 165 обстежених підприємств, 12 тис. тон сировини та матеріалів, 180 МВт·год електро- та теплової енергії, 2028 тис. тон води, – все це дає потенціальну економію грошових ресурсів еквівалентну 9500 тисячам євро. Також А. Ворофоломеєв анонсував про те, що у 2019 році Центр РЕЧВ в Україні долучився до виконання компоненту “Циркулярна економіка та нові можливості зростання” в рамках фінансованої ЄС програми “Європейський Союз для довкілля” (EU4Environment). Цей проєкт передбачає діяльність Центру за наступними напрямками: ресурсоефективне та чисте виробництво, циркулярна економіка та утилізація відходів, єдиний ринок зеленої продукції. 

Від Держенергоефективності до дискусії приєдналася Тамара Буренко, заступниця директора департаменту стратегічного розвитку. Ключова теза її виступу “Енергоефективність – це локомотив ресурсоефективності”.

Світлана Чеботарьова, радниця проєкту GIZ “Консультування підприємств щодо енергоефективності”, відзначила добросовісну роботу команди технічних експертів Центру РЕЧВ у досягненнях проєкту, а саме в частині виконання енергоуаудитів у секторі «неметалеві будівельні матеріали».

Сергій Поровський, експерт з технічних та фінансових питань групи управління проєктом UKR IEE “Впровадження стандарту систем енергоменеджменту в промисловості України”, ЮНІДО, завершив 1 панельну дискусію, зосередившись у своєму виступі на фінансових інструментах, які можуть допомогти реалізації заходів з енергоефективності в Україні, та чому досвід UNIDO у впровадженні РЕЧВ важливий в Україні.

Наприкінці панельної зустрічі спікери відповіли на запитання від учасників конференції. 

Учасниками другої панелі “Циркулярна економіка: нові можливості для підприємства” стали: Цезар Барахона, міжнародний технічний консультант ЮНІДО, Бранко Дуньїч, головний технічний радник проєкту ЮНІДО, Тетяна Тевкун, юристка реформи управління відходами Команди підтримки реформ при Мінекоенерго, Іван Омельчук, регіональний координатор Східного офісу Центру РЕЧВ, Олексій Пантєлєєв, комерційний директор проєкту ВІОС.

Модератор Андрій Ворфоломеєв почергово надавав слово кожному із запрошених спікерів. Так, про принципи та підходи циркулярної економіки, досвід її впровадження у світі розповів перший спікер Цезар Барахона.

Бранко Дуньїч висвітлив питання бізнес-моделі хімічного лізингу та запропонував яскраві приклади його застосування у Європі.

Свій виступ Тетяна Тевкун побудувала навколо юридичних аспектів розбудови системи управління відходами в Україні.

Іван Омельчук поділився з учасниками прикладами застосування принципів циркулярної економіки на українських підприємствах.

Другу панельну дискусію завершив Олексій Пантєлєєв – представник від підприємств. Він розповів про використання біоплатиску та конкурентні переваги своєї компанії на національному ринку.

У заключній промові Андрій Ворфоломеєв подякував всім учасникам, спікерам та гостям конференції за участь і допомогу в її організації та запросив усіх до колективного фото на згадку про подію 2019 року. 

 

Конференцію проведено в рамках виконання проєкту ЮНІДО “Сприяння адаптації та впровадження ресурсоефективного та більш чистого виробництва шляхом створення і роботи Центру більш чистого виробництва в Україні”.

Довідково: Відвідувачі та учасники другого Українського індустріального тижня мали нагоду у приміщенні ТПП України долучитися до розгляду питань розвитку національної промисловості в контексті реалізації цілей сталого розвитку, переробної промисловості як драйвера зростання економіки України та ринку енергетики для промисловості, перспективи інтеграції України у світові ланцюги створення доданої вартості.