04116, м. Київ, вул. Старокиївська, буд. 10-Г +380 44 227 83 78 info@recpc.org
  • English
Ресурсоефективність – запорука зростання Вашого бізнесу

СТАЛИЙ РОЗВИТОК – НОВІ МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ БІЗНЕСУ (УКРАЇНА)

 

30 листопада 2021 року в режимі реального часу відбувся третій і заключний семінар “Сталий розвиток – нові можливості для бізнесу. Як малим та середнім підприємствам України підготуватися до сталих публічних закупівель та розширити свої ринкиіз серії онлайн-заходів про сталі публічні закупівлі у рамках проєкту “Підвищення сталих публічних закупівель для регіонального переходу до інклюзивної “зеленої” економіки в Східній Європі, на Кавказі та в Центральній Азії (СЄКЦА)”, який фінансується Рахунком розвитку ООН. Цього разу семінар був організований для української аудиторії.

Семінар був покликаний поінформувати всіх учасників про важливість сталих публічних закупівель (СПЗ) для країн Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії, а також допомогти реалізувати в майбутньому потенціал підприємств, здатних постачати продукцію та послуги, які відповідають критеріям сталості. Використання такого потужного потенціалу, як державні закупівлі, стимулює виробників продукції до інновацій, у тому числі й до виробництва екологічно чистої продукції, та використання принципів відновлення ресурсів. Досвід країн, що впроваджували зелені державні закупівлі, показує, що запровадження екологічних критеріїв здатне принести такі позитивні результати як: зниження забруднення довкілля, виведення найбільш шкідливих речовин із виробництва, збільшення відсотка переробки відходів, зменшення кількості відходів у виробництві, збільшення частки використання відновлюваних джерел енергії і т.д.

Відкрила семінар з вітальним словом Анна Юлдашова, заступниця директора департаменту у сфері публічних закупівель-начальниці відділу політики публічних закупівель міністерства економіки України. Вона нагадала всім присутнім, що СПЗ – це дуже складний процес, бо потрібно підготувати багато документів, щоб податися на участь і зрештою виграти тендер, уклавши договір. “З 19 квітня 2020 року в Україні діє нова редакція закону про закупівлі, яка дає можливість замовникам або організаторам торгів встановлювати нецінові критерії оцінки пропозиції (наприклад, екологічні)”, – зауважила А.Юлдашова. За участі Світового банку та ЮНЕП в Україні з’явилося достатньо корисної інформації щодо СПЗ, використання нецінових критеріїв, відбуваються відповідні інформаційні заходи з метою поширення знань з цього питання. Анна Юлдашова розповіла про процедуру подання заявок, дотримання критеріїв, а також оскарження у разі відмови через невідповідність до певних вимог. Також вона запевнила, шо Міністерство економіки України всіляко підтримує концепцію СПЗ, тому український бізнес отримає ширші можливості для застосування такого інструментарію під час участі в тендерах.

Другим взяв слово Фарід Якер, програмний співробітник Відділу економіки ЮНЕП. Він зазначив: “Україна-важлива країна для нас (для ЮНЕП), бо вона є лідером у питанні впровадження СПЗ. Під керівництвом Міністерства економіки і завдяки активному залученню низки представників громадського суспільства, як наприклад “Жива планета”, а також впровадженню екомаркування Україна вже долучається до загальносвітового руху із досягнення ЦСР (ціль 12.7 про сталі публічні закупівлі)”. ЮНЕП працює в Україні з 2013 року і дуже цінує підтримку українського уряду стосовно впровадження СПЗ. Невдовзі Україна долучиться до групи країн, які повністю відповідають пункту ЦСР про публічні закупівлі. В усьому світі вже 33 держави активно працюють над впровадженням СПЗ, які відповідають за 69% світового ВВП і вже відповідають цільовому показнику. “СПЗ – це критично важливий інструмент, який сприяє вирішенню трьох основних криз, із якими людство сьогодні зіштовхнулося – криза із довкіллям, кліматом і біорізноманіттям. Якщо хоча б незначну частину СПЗ – десь 5-10-15% – вдасться зробити “зеленими”, то ми вплинемо на кліматичну кризу та захистимо довкілля”, – підсумував пан Фарід Якер.

В основній частині семінару виступив Йоханнес Фреснер, міжнародний технічний експерт Центру ресурсоефективного та чистого виробництва, із ключовою презентацією “СПЗ як сучасний підхід до ефективного виробництва та споживання”, в якій він детально зупинився на послугах, продуктах та критеріях СПЗ та акцентував на перспективах публічних закупівель у майбутньому. Дуже важливою складовою виступу пана Фреснера стала інформація про практики циркулярної економіки та її переваги. Також доповідач розповів про систему екологічного менеджменту, про те, як СПЗ забезпечує підприємствам привабливу позицію на ринку та продемонстрував приклади екомаркування.

Галина Бузан, відповідальна секретарка національного технічного комітету стандартизації ТК 82 “Охорона довкілля” Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, перехопила естафету виступів. Насамперед вона нагадала всім присутнім, що працює у команді з впровадження СПЗ з 2016 року, хоча вся історія із закупівлями розпочалася ще у 2014 році, коли в Україні стартував проєкт EaPGREEN (а нині його продовженням є проєкт EU4Environemnt “ЄС для довкілля”). EaPGREEN сформував підґрунтя для подальшого розвитку СПЗ в Україні. Першими сталими закупівлями були лакофарбові вироби, мийні засоби, термоізоляційні матеріали тощо. Закон про публічні закупівлі змінювався в Україні кілька разів. У статті 23 Закону про СПЗ йдеться про технічні специфікації, маркування, сертифікати, протоколи випробувань та інші засоби підтвердження відповідності, а стаття 29 розглядає та оцінює тендерні пропозиції за ціною, неціновими критеріями та вартістю життєвого циклу продукту. У розпорядженні Кабміну від 4 грудня 2019 року йдеться про використання відходів виробництва (шлаку зокрема) у дорожньому будівництві. Доповідачка також ознайомила зі схемою системи повторної переробки матеріалу згідно з ДСТУ ISO 14021, запропонувала низку екологічних будівельних матеріалів і виробів в Україні, розповіла про реалізацію електронних полей тендерної документації у системі PROZORO. Наприкінці виступу Галина Бузан нагадала про проєкт EU4Environemnt, його ключову мету та виконання Україною компоненти “Циркулярна економіка та нові можливості зростання”.

Іван Омельчук, експерт Центру ресурсоефективного та чистого виробництва, з презентацією “Підвищення рівня готовності МСП до СПЗ: можливості, застосування та процедури” завершив основний блок семінару. Його виступ був теж одним із ключових. Він надав результати опитування виробничих компаній про їхнє ставлення до СПЗ, про фактори відбору сталих постачальників, про критерії оцінки продукції або послуги, дав вичерпну інформацію про життєвий цикл продукту та про те, як його можна розрахувати тощо.

На завершення Андрій Ворфоломеєв, директор Центру ресурсоефективного та чистого виробництва в Україні, презентував безкоштовну експертну підтримку для сприяння МСП у підвищенні їхньої готовності до СПЗ. Він розповів про Центр РЕЧВ, який здійснюватиме оцінку підприємств у рамках проєкту Підвищення сталих публічних закупівель для регіонального переходу до інклюзивної “зеленої” економіки в Східній Європі, на Кавказі та в Центральній Азії (СЄКЦА)”. У рамках оцінки буде проаналізовано різні аспекти сталості підприємства та виробництва (екологічні, соціальні та економічні), а також його продукції (включаючи відповідність застосовним критеріям сталих закупівель) з метою визначення готовності підприємства до критеріїв СПЗ.

У цілому семінар був насичений цікавими, змістовними та ілюстративними виступами, точилася жвава переписка учасників у чат-боксі платформи Zoom, на якій відбувався захід, а також учасники проявили неабияку активність у двох коротких опитувальниках.

Учасниками семінару стали представники МСП, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України і Міністерства економіки України, ЮНЕП, національні експерти та всі, хто цікавиться питаннями СПЗ, циркулярною економікою, ресурсоефективним та чистим виробництвом.

Загалом у семінарі взяли участь 58 осіб, 67% становили жінки.

* Семінар організовано в рамках  проєкту “Підвищення сталих публічних закупівель для регіонального переходу до інклюзивної “зеленої” економіки в Східній Європі, на Кавказі та в Центральній Азії (СЄКЦА)”, який фінансується Рахунком розвитку ООН.