04116, м. Київ, вул. Старокиївська, буд. 10-Г +380 44 227 83 78 info@recpc.org
  • English
Ресурсоефективність – запорука зростання Вашого бізнесу

EU4ENVIRONMENT ПІДТРИМУЄ УКРАЇНСЬКІ ПІДПРИЄМСТВА НА ШЛЯХУ ДО ЗЕЛЕНОГО ВИРОБНИЦТВА

 

 

 

За підтримки ЮНІДО та Європейського Союзу (ЄС) Україна досягає прогресу на шляху до промислового відновлення, яке сприяє розвитку “зеленої” та сталої економіки.

Обговорення питань екологічного та сталого виробництва, ініційоване онлайн-заходом 20 жовтня 2022 р., який був присвячений методології екологічного сліду продукції (ЕСП) та її перевагам для виробничих підприємств, швидко набуло популярності серед українських підприємств і виробників. Це пов’язано з тим, що зараз, як ніколи, потрібні екологічні ініціативи та обґрунтовані методології, які дозволять підприємствам ефективно підвищити сталість своїх ланцюгів постачання та виробничих процесів. Таким чином, дослідження ЕСП може надати цінну інформацію про найбільш впливові інгредієнти, етапи обробки або етапи життєвого циклу продукту, що робить його ідеальною відправною точкою для зменшення впливу на довкілля.

“Сьогодні в Брюсселі та країнах-членах Європейського Союзу всі з великим захопленням дивляться на український народ, оскільки кандидатство України в ЄС додатково формалізує те, що Україна насправді а є частиною родини ЄС. Зважаючи на зростаючу кількість думок, документів та оглядів аналітичних центрів, державних установ та неурядових організацій, одним із напрямків, що стає невідкладним, є потреба у реконструкції економіки, яка має очевидний потенціал для досягнення цілей “зеленої” економіки, що є безпрограшним варіантом для України. Україна на шляху до вступу в ЄС потребує змін на рівні промисловості та компаній, які тісно пов’язані з думкою ЄС щодо того, як має відбуватися економічне зростання. У важкі часи енергетичної кризи та дефіциту ресурсів стала, циркулярна економіка та економіка з нульовими викидами є рішенням”, – сказав Грегорі Цуріс, радник з питань “Зеленого курсу” (Green Deal), Представництво Європейського Союзу в Україні.

Незважаючи на складні часи, які переживає Україна, 115 представників національних організацій, промислових підприємств, місцевих органів влади та відомств, бізнес-асоціацій та неурядових організацій з України взяли участь у тригодинній дискусії, присвяченій потенціалу ЕСП та його можливостям для тих галузей промисловості, які бажають позиціонувати свою продукцію як екологічно чисту на ринку ЄС та за його межами.

“Ми вже обговорюємо питання переходу нашого виробництва на екологічно чисте і робимо конкретні кроки на шляху до циркулярної економіки. Це ще раз підтверджує, що ми на правильному європейському шляху і що наше виробництво також орієнтується на нього. В рамках EU4Environment та за підтримки наших міжнародних партнерів ми продовжуємо реалізацію цих цілей відповідно до “Зеленого курсу” ЄС. Крім того, місяць тому в Міністерстві було створено окремий департамент для продовження політичного, технічного та операційного шляху до “зеленої” та циркулярної економіки”, – зазначив Євгеній Федоренко, заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України.

Компанії, які намагаються представляти свою продукцію як екологічно чисту, можуть стикатися з труднощами у дотриманні правильного балансу між ринковими можливостями та викликами. Велика різноманітність екомаркувань, кожне з власними методологічними вимогами, може призвести до додаткових витрат або відтермінувань для компаній та плутанини у споживачів. Для вирішення цих питань Європейська комісія у 2013 році запровадила екологічний слід продукту (ЕСП) у рамках ініціативи “Єдиний ринок зеленої продукції” (ЄРЗП).

“У регіоні Східного партнерства ЄС, включаючи Україну, ЮНІДО відповідає за впровадження методології ЕСП та залучення промислового сектору. При цьому ми не тільки спілкуємося з промисловими підприємствами, але й ініціюємо та просуваємо платформи на національному та глобальному рівнях, щоб допомогти їм у впровадженні Цілей сталого розвитку ООН (ЦСР). Просування цих цілей та індикаторів, а також їхня реалізація на рівні підприємств є однією з наших головних завдань. Це пояснюється тим, що, окрім поточних труднощів, існує глобальна потрійна криза, яка впливає на біорізноманіття, призводить до змін клімату і прискорює виснаження ресурсів. Через це робота з галузями промисловості щодо того, які продукти вони поставляють на ринок, дає нам можливість допомогти зробити промислову економіку циркулярною”, – сказала Тетяна Чернявська, координаторка програми “EU4Environment”, Відділ з питань циркулярної економіки та ресурсоефективності, Організація Об’єднаних Націй з промислового розвитку (ЮНІДО).

Отже, дослідження ЕСП можна використовувати для покращення стратегічного планування виробництва шляхом аналізу матеріалів, постачальників та асортименту продукції для інформування споживачів і зацікавлених сторін про екологічні показники продукції та її експортний потенціал на динамічний ринок ЄС. Цей підхід є особливо актуальним, оскільки він підтримується чіткою та послідовною структурою політики щодо продуктів, яка зробить сталі продукти, послуги та бізнес-моделі нормою, а не винятком. Для отримання додаткової інформації про впровадження методології ЕСП в Україні та регіоні Східного партнерства, будь ласка, ознайомтесь з брошурою EU4Environment.


Контактна інформація:
Тетяна Чернявська, координаторка програми “EU4Environment”, Відділ з питань циркулярної економіки та ресурсоефективності, Організація Об’єднаних Націй з промислового розвитку (ЮНІДО)
e-mail: t.chernyavskaya@unido.org
Андрій Ворфоломеєв , директор Центру ресурсоефективного та чистого виробництва в Україні
e-mail: a.vorfolomeiev@recpc.org


Про EU4Environment

Програма “Європейський Союз для довкілля” (EU4Environment – Зелена економіка) покликана допомагати країнам Східного партнерства зберегти свій природний капітал і покращити екологічний добробут населення, підтримуючи діяльність із захисту довкілля, демонструючи і відкриваючи можливості для більш зеленого зростання, а також імплементуючи механізми для кращого управління екологічними ризиками та впливами.

Програма EU4Environment фінансується Європейським Союзом та реалізується консорціумом міжнародних партнерів, включаючи Організацію з економічної співпраці та розвитку (ОЕСР), Європейську економічну комісію ООН (ЄЕК ООН), ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП), ООН з промислового розвитку (ЮНІДО) та Світовий банк. Тривалість програми – 2019-2024 рр., бюджет – 20 млн євро.

Більше інформації за посиланням www.eu4environment.org та тут