04116, м. Київ, вул. Старокиївська, буд. 10-Г +380 44 227 83 78 info@recpc.org
  • English
Ресурсоефективність – запорука зростання Вашого бізнесу

У ґендерній рівності та можливостях криється великий потенціал


25-26 листопада 2020 року відбувся тренінг
, який був покликаний висвітлити ґендерні питання у сфері екологізації національної промисловості. Тренінг було організовано в рамках фінансованої ЄС Програми “Європейський Союз для довкілля” (EU4Environment) та ініційований Організацією Об’єднаних Націй з промислового розвитку (ЮНІДО), а також є частиною діяльності з впровадження методики ресурсоефективного та чистого виробництва (РЕЧВ) і циркулярної економіки у шести країнах Східного партнерства: Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Грузія, Республіка Молдова, Україна.

Зі вступною промовою та побажанням засвоїти з тренінгу найважливіше для щоденної роботи у питаннях ґендерних зв’язків, а також при виконанні проєктів із впровадження ресурсоефективного та чистого виробництва і циркулярної економіки, виступила Тетяна Чернявська, міжнародна координаторка проєкту, відділ з питань ресурсоефективності у промисловому секторі, Організація Об’єднаних Націй з промислового розвитку.

“Здатність людини робити свою роботу добре і ефективно не залежить від того, до якої статі вона належить”
– цією тезою директор Центру ресурсоефективного та чистого виробництва (Центр РЕЧВ), Андрій Ворфоломеєв, поділився у вітальному слові з учасниками тренінгу. Також він додав: “У своїй роботі, яка пов’язана з промисловістю, ми дуже часто співпрацюємо з технологинями, директорками та інженерками, які дуже вправно керують цілими заводами і великою кількістю працівників. Ґендерна рівність – це спільна робота як чоловіків, так і жінок.
І Україна не пасе задніх у цьому питанні, бо у ґендерній рівності та можливостях криється великий потенціал”
.

Лейтмотивом семінару стало питання ґендерної рівності, суть якої полягає у створенні рівних можливостей для жінок та чоловіків, що дозволяє їм робити повноцінний внесок в економічне, політичне, соціальне та культурне життя країни та світу загалом. Кожен у суспільстві має право повною мірою розкрити свій потенціал, не зважаючи на свою стать. На цій ключовій тезі було збудовано всі виступи тренера семінару та інтерактивна робота з учасниками. 

Модераторкою заходу стала Анна Іванета, яка добре знається на питаннях ґендерної рівності та має неабиякий досвід у дотриманні рівноправ’я між фахівчинями та експертами у Центрі РЕЧВ. 

Михайло Корюкалов, експерт з моніторингу, оцінки та ґендерної політики був тренером цього семінару.

На початку основного виступу тренер ознайомив учасників із завданнями семінару і ними стали:

     – Знайомство з поняттям ґендерної рівності;
     – Сприяння підвищенню ґендерної чутливості та уваги до питань ґендерної рівності;
     – Визначення можливості для включення ґендерних питань у практику РЕЧВ та циркулярної економіки;
     – Ознайомлення з такими інструментами як ґендерний аналіз, інтеграція ґендерних питань (ґендерний мейнстрімінг) та впровадження заходів із врахуванням ґендерних аспектів;
     – Визначення переваг ґендерного підходу для партнерів проєкту.

Під час виконання практичного завдання Олександр Чубенко, директор
ТОВ “Кременчуцький металургійний комбінат” 
озвучив проблему у своєму регіоні, де терикони займають велику площу. Вони не тільки спотворюють загальний краєвид, але й є джерелом забруднення повітря, води та ґрунту. Працівниці комбінату дуже переймаються питаннями збереження довкілля, тому вони згуртувалися та ініціюють перетворити звалища промислового виробництва на озеленену територію. Саме ця пропозиція стала прикладом 2-го дня для всіх слухачів тренінгу з метою проведення ґендерного аналізу.

Серед безлічі завдань хочеться також згадати вправу “24 години у добі”. Не тільки учасниці, але й учасники-чоловіки були вражені тим, що жінки витрачають більше часу на щоденні домашні завдання, ніж чоловіки, іноді це становить 28-30 годин. Це означає, що у наших родинах часто відбувається дисбаланс розподілу домашніх обов’язків і примушує замислитися над покращенням ситуації. 

Хочеться також зазначити, що на тренінгу була також озвучена інформація про прийняття нового Плану дій ЄС щодо ґендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок у зовнішній діяльності 2021–2025 (GAP III), який має на меті пришвидшити прогрес у розширенні можливостей жінок і дівчат та захистити досягнення в галузі ґендерної рівності протягом 25 років з моменту прийняття Пекінської декларації та Платформи дій. Більше інформаціїї за посиланням

Протягом двох днів тренер вдало поєднував свої виступи та активну роботу з учасниками. Він озвучував на перший погляд прості запитання, але вони неабияк спонукали до мислення, роздумів та вимагали швидкого реагування. Учасники були досить зацікавленими і активно висловлювали власну думку, ділилися досвідом, коментували виступи колег тощо.

Висловлювання учасників іноді співпадали, а іноді розходилися, однак об’єднуючою була теза про те, що нами всіма досі керує стереотипне мислення, ми часто повторюємо моделі нав’язаної стереотипної поведінки, в якій відображено не рівноцінний статус жінки та чоловіка в сім’ї, на роботі, в суспільстві. Про викорінення цього явища потрібно замислюватися і всьому суспільству рухатися у бік ґендерної рівності, коли стать людини не є перепоною для отримання роботи, послуги, рівноцінної  зарплатні тощо.

На завершення Михайло Корюкалов закликав учасників відшукати ґендерні аспекти у своїй діяльності і стати більш ґендерно-чутливими. 

Захід зібрав 28 учасників, частка жінок становила 57 відсотків.

 

* Тренінг організовано в рамках програми “Європейський Союз для довкілля” (EU4Environment), що фінансується ЄС та реалізується в шести країнах Східного партнерства консорціумом міжнародних партнерів, включаючи Організацію з економічної співпраці та розвитку (ОЕСР), ООН з промислового розвитку (ЮНІДО), ООН з навколишнього середовища, Європейську економічну комісію ООН (ЄЕК ООН) та Світовий банк.