Наша громада (Славутська міська територіальна громада) була обрана до проєкту з картування відходів у рамках компоненту "Циркулярна економіка та нові можливості зростання" Програми "Європейський Союз для довкілля". Експерти Центру РЕЧВ продуктивно співпрацювали з різноманітними підприємствами громади, виконуючи опитування для виявлення типів, видів і обсягів утворюваних відходів на їхніх виробництвах. Хочеться особливо відзначити той факт, що наші підприємства почали довіряти міжнародним проєктам й охоче приєднуватися до їхнього виконання. На деяких деревообробних підприємствах вже впроваджено замкнутий цикл виробництва, де з деревини виготовляються дверні блоки, а обрізки та неформатні залишки спалюються у твердопаливних котлах для потреб теплопостачання цих самих підприємств. Є на території громади також потужне підприємство з виробництва керамічної плитки. На ньому теж впроваджено замкнутий цикл – бракований товар дробиться та додається до основної сировини, з якої виготовляється нова продукція. Усі ці підприємства та інші, на яких утворюються значні обсяги відходів, стали учасниками проєкту з картування відходів.
Співпраця з європейськими фахівцями дуже важлива для нашої громади і будемо вдячні за будь-яку пропозицію, яку вони нададуть нам у питанні поводження та переробки відходів, зокрема пластику, текстилю, скла тощо. Місто Славута на околицях наче "обрамлене" лісами. Ми дуже хочемо, щоб промислова діяльність громади не шкодила довкіллю, щоб розбудова житлового сектору не відбувалася через вирубування лісів, які потім спалюються. Ми прагнемо до збереження природного багатства та дуже хочемо залишити його своїм нащадкам у належному стані.

Василь Сидор
міський голова Славутської МТГ
ТОВ "Київгума" працює більше 90 років й асортимент нашої продукції налічує понад 4000 найменувань. Ми усвідомлюємо, що утворення відходів є неминучим на нашому виробництві, тому ефективне використання енергетичних та матеріальних ресурсів є мейнстрімом нашого заводу ще з моменту його створення. Якщо не вирішувати проблему утилізації відходів, то за 3 місяці весь завод буде захаращений ними. У важкі економічні часи України багато підприємств з переробки гумових відходів зачинилися і перед нашим заводом постала велика проблема куди їх збувати. Нам довелося самотужки шукати підприємства, які б використовували наші відходи як сировину або напівфабрикат у власному виробництві. І нам вдалося подолати цей виклик, тому зараз 100% наших відходів використовуються іншими компаніями у їхніх виробництвах. Самі ж використовувати ці відходи ми не можемо, оскільки 80% нашої продукції – це вироби медичного та фармацевтичного призначення й апріорі їхнє виготовлення із вторинної сировини не допускається.
Співпраця з Центром РЕЧВ нас дуже вразила своїм професійним підходом, і ми залишилися задоволені. Екперти Центру допомогли нам "розплющити очі" на здавалося б прості речі, які залишалися за межами нашої уваги. Навіть пропри те, що наш завод нещодавно перемістився у передмістя Києва в нову будівлю, яка зводилася за новітніми технологіями енергозбереження, експертам, які обійшли майже всі закутки заводу, вдалося запропонувати нам десяток доволі практичних, пропрацьованих і конкретних РЕЧВ-пропозицій. У жовтні-листопаді 2021 року ми вже розпочали впроваджувати 2 з них. Так, ми не очікуємо на мільйонні заощадження, але ж ці заходи і не потребують значних інвестицій. Для їхнього втілення нам не потрібне ні співфінансування, ні банківські кредити – ми зробимо це власним коштом. Центр РЕЧВ пообіцяв організувати для наших фахівців спеціалізовані тренінги, і ми дуже сподіваємося отримати нові знання, бо, як свідчить життєвий досвід, навчання дає результати, така стратегія працює. Наші очікування великі, ми хочемо ознайомитися з практичними й успішними практиками і втілювати такі приклади у себе на заводі.

Володимир Кріпкий
ТОВ "Київгума", директор розвитку виробництва та впровадження інновацій
"Виробництво одягу ніяк не шкодить довкіллю, бо забруднюють його тільки ті, хто плавить сталь чи видобуває вугілля", – таким було моє переконання. Але насправді це не так, бо одяг виготовляється великими обсягами, та ще й із надлишком, потім він утилізується, а отже, впливає на довкілля. Експерти Центру РЕЧВ, які відвідали нашу фабрику, на власні очі побачили те, що ми у звичному режимі роботи не помічали роками, хоча були переконані, що економимо електроенергію, газ, сортуємо сміття тощо. Після РЕЧВ-оцінки експерти виявили та показали нам шляхи до вдосконалення виробничих процесів. Завдяки складеному плану дій ми розпочали діяти. Дещо зробили одразу, а деякі із заходів були заплановані на пізніше, бо потребували певних коштів на втілення. Наша фабрика продає моду – ми шиємо одяг, який можна носити десятиліттями, але мода вимагає змін і ми шиємо нові пальто, сукні, спідниці тощо. А сьогодні, як виявилося, модно бути енергоефективним і не шкодити довкіллю своєю діяльністю. Тому ми переглянули свої погляди і тепер віддаємо перевагу тим тканинам, які легко утилізуються після використання (льон, бавовна тощо). А залишки тканин ми можемо продавати, щоб шити одяг для ляльок – що теж бізнес і на такий одяг теж є попит. Це не тільки дозволяє економити на утилізації обрізків, але й заробляти на їхньому продажу.

Мирослава Каламуняк
ЗАТ "Ужгородська швейна фабрика"
Ставши учасником РЕЧВ-клубу, я усвідомив наскільки важливо вміти випереджати час і яким чином потрібно змінювати і технологічні процеси, і роботу з людьми у себе на виробництві, аби навчитися попереджувати появу проблем та викликів. Для змін у житті одного бажання мало, потрібна ще й воля. Лише поєднання цих двох може дати результат у досягненні мети.
Хочу подякувати експертам Центру РЕЧВ, які відвідали моє підприємство. Вони є професіоналами у своїй справі, бо предметно і системно підійшли до вирішення конкретних проблем на підприємстві і ми разом досягли суттєвого результату.
Основні проблеми конкретно нашого виробництва – відходи текстильних матеріалів та гуми. Після завершення всіх модульних занять мені вдалося відшукати в Україні підприємства, які виготовляють невеличкі компактні установки для переробки обох видів відходів (текстилю і гуми). Я планую, що через рік, а може й раніше, придбавши і запустивши процес із переробки відходів, я матиму майже безвідходне виробництво.
Дуже задоволений доброзичливою атмосферою, яка панувала в роботі клубу РЕЧВ у місті Хмельницькому.
Ігор Явдосюк
Директор ТОВ "Чап-Чап"
Наше підприємство велике, на ньому працюють понад 400 працівників. Ми виготовляємо запірну арматуру, ГПА, газотурбінні електростанції, нафтогазове обладнання, насоси для АЕС тощо. Маємо дозвільні документи та сертифікати відповідності для співпраці з країнами світу. Наша продукція експортується до 40 країн світу. Ми намагаємося виробляти продукцію, що задовольняє запити споживачів, удосконалюємо свої технології і при цьому раціонально використовуємо ресурси, зменшуючи негативний вплив на довкілля. Регулярно виконуємо моніторинг та аналіз використаних ресурсів, контролюємо їхнє споживання та розробляємо заходи зі збереження ресурсів. Для нас є важливим розвиток компанії у напрямку ресурсоефективного та чистого виробництва. Тому співпраця з Центром РЕЧВ є ще одним кроком для здійснення наших стратегічних цілей. На нашому підприємстві експерти Центру здійснили роботу за двома напрямками: 1) обстеження роботи термічного обладнання у ковальському цеху, та 2) оцінка ефективності використання ресурсів у системі стиснутого повітря. Серед цілей РЕЧВ-обстеження були: визначення ефективності використання газу при роботі термічних і нагрівальних печей, визначення необґрунтованих втрат енергії, розробка пропозицій з підвищення ефективності використання ресурсів. За результатами обстеження експерти запропонували 2 РЕЧВ –заходи, а саме, зробити заміну футеровки стін і склепіння для печей №27 та 29; використовувати тепло димових газів печей для організації ГВП та опалення. Експерти Центру розрахували потенційні заощадження та період окупності для обох запропонованих РЕЧВ-заходів. Так, за підрахунками експертів тільки на РЕЧВ-заході про використання тепла димових газів печей для організації ГВП та опалення ми можемо щорічно економити до 2,5 млн грн. Якщо усунути проблему витоків стиснутого повітря у зовнішніх та внутрішніх мережах, а ще той факт, що стиснуте повітря вважається найвартіснішим енергетичним ресурсом, то потенціал до економії від впровадження РЕЧВ- заходу за підрахунками становитиме 1 млн грн на рік. Ми дуже вдячні експертам Центру РЕЧВ за їхній професіоналізм та виконану роботу, за те, що вони поділилися своїм досвідом і знаннями. І, звичайно, ми сподіваємося на подальшу співпрацю.
Юлія Ласкава
провідна енергоменеджерка АТ "СМНВО-Інжиніринг"
Наше підприємство раніше мало проблему з опаленням, водопідготовкою і водопостачанням. Оскільки ми належимо до харчової промисловості, то витрачаємо дуже багато води для робіт, пов’язаних із миттям різноманітного посуду. А воду потрібно нагрівати. Зараз у нас впроваджено комплексне використання двох систем: сонячних колекторів та електричної енергії з енергомережі. Їхня робота є дуже ефективною і дає дуже гарний економічний ефект, на який ми навіть не сподівалися. Крім того, завдяки цій системі ми підігріваємо воду для потреб виробництва, опалення адміністративного корпусу і частково виробничих цехів. Враховуючи наші наступні проєкти стосовно опалення адміністративного корпусу, ми вирішили застосовувати комбіновану систему у модернізованому вигляді. В результаті витрати на електроенергію (опалення і нагрівання води) скоротилися на понад 60%.
Цього року разом із Центром РЕЧВ на нашому підприємстві було виконано моніторинг, який став першим етапом співпраці з Центром. Завдяки моніторингу було виявлено місця у виробничих процесах, які можна ще більше вдосконалити і на які потрібно звернути вагу. Одна з рекомендацій Центру дозволила нам зменшити електроспоживання у побутових приміщеннях на понад 40% ( у гривневому еквіваленті). Наступні наші плани з Центром дуже глобальні і я сподіваюся, що 2021 стане роком нашої плідної співпраці, бо ми плануємо рухатися за 3-ма напрямками. 1. Використовувати тепло, яке виділяють наші електропечі, для підігрівання води (для повторної рециркуляції теплоти) та для потреб виробництва (процесів миття). 2. Для технічних потреб виробництва повторно використовувати воду, яку ми досі скидаємо в каналізацію. 3. Розпочати використання відходів пакувальних матеріалів.
У нас є ідеї, думки та напрямки щодо нашої співпраці з Центром РЕЧВ. Сподіваюся, що разом ми зможемо досягти бажаного результату, бо для бізнесу зараз вкрай важливо враховувати всі аспекти й переваги ресурсоефективності та чистого виробництва. Бізнес повинен заробляти більше і частка його маржі й ресурсів у собівартості продукту сьогодні велика. А у майбутньому вона буде тільки збільшуватися. Тому ефективне використання ресурсів дозволить бізнесу і виробництву заробляти більше, що дозволить компанії та її працівникам розвиватися. Я дуже вдячний Центру РЕЧВ за спільний початок співпраці.
Андрій Попадинець
головний інженер ТОВ "Лігос"
Наше підприємство "PREMIUM STAR" виготовляє взуття. Чим воно якісніше, тим довший його життєвий цикл. Саме тому, що наші інвестори і замовники – це країни Європи, ми маємо відповідати не тільки вимогам українського законодавства у сфері екології та праці, але й вимогам наших замовників, які зазвичай є набагато жорсткішими за вітчизняні норми і закони. Ми постійно вдосконалюємо виробничі процеси, працюємо над зменшенням затрат, скороченням відсотку бракованої продукції та відходів виробництва. По-перше, це економічно доцільно, по-друге – допомагає виконувати вимоги інвесторів/замовників, і по-третє, – зменшує негативний вплив на довкілля. Пріоритети нашого підприємства такі: повторне використання матеріалів, зменшення обсягів бракованої продукції тапромислових відходів, ефективне використання води та енергоресурсів.
Ми почали співпрацювати з Центром РЕЧВ, сподіваючись отримати професійні консультації та поради, і не прогадали в цьому. Яка різниця між генієм та інженером? Геній знає все, а інженер знає, де знайти відповіді. Тому я вважаю, що в Центрі працюють саме інженери, бо вони реально зможуть знайти все і сказати що і де можна покращити у виробничому процесі. Проаналізувавши роботу нашого виробництва за останні 3 роки, Центр надав нам дуже корисні рекомендації.
По-перше, це поводження з відходами. Нам підказали куди здавати відходи шкіри та синтетичних матеріалів. Зібрані майже 10 тонн сортованих відходів дуже скоро стануть наповнювачами для спортивних снарядів. Також нам запропонували варіант використання піролізного котла для безпечного спалювання інших відходів, але цю можливість ми ще наразі розглядаємо.
По-друге, це напрямок збереження ресурсів. Нам підказали як оптимізувати систему подачі стиснутого повітря і дали рекомендації щодо покращення роботи системи опалення.

Віктор Нємчунов
інженер з охорони праці ТОВ "Преміум Стар"
Наш коледж роками потерпав від проблем у роботі системи теплопостачання. Коли взимку температура повітря надворі падала нижче -5°С, у приміщеннях замість нормативних показників 20-21°С фіксувалося лише 16-18°С, які, насправді, досягалися лише за умови зменшення вентиляції, що негативно позначалося на якості мікроклімату, адже концентрація СО2 перевищувала допустимий рівень. Через це учні втомлювалися, втрачали увагу, зростала захворюваність. Навесні та восени – навпаки, температура всередині приміщень перевищувала 24°С, і це також погіршувало умови навчання та праці. Перегріте повітря ми охолоджували за рахунок збільшення інтенсивності вентиляції, що примушувало недоцільно використовувати енергоносії, і, як наслідок, збільшувалися платежі.
Після комплексного технічного енергоаудиту, виконаного фахівцями Центру ресурсоефективного та чистого виробництва у навчальному корпусі та гуртожитку коледжу, систему центрального опалення було модернізовано. Змонтований індивідуальний тепловий пункт з погодозалежним регулюванням та можливістю керування ним через мережу Інтернет вирішив проблему. Рахунки на опалення приміщень коледжу зменшилися вдвічі.

Лариса Сподинська
директорка Державного вищого навчального закладу "Київський електромеханічний фаховий коледж"
Наш завод новий, його збудували у 2012 році. Ми думали, що знаходимося у вигідному становищі, але часто запитували себе: чому продукція китайського виробництва дешевша за нашу, вітчизняну? Будь-яке ливарне виробництво, яке пов’язане з алюмінієм, є енерговитратним. Коли до нас прийшли експерти Центру РЕЧВ з технічним аудитом, то вони підрахували, що втрати відходів алюмінію на нашому виробництві становлять щороку 48 тонн. Отже, після виходу заводу на запроєктовану потужність, кількість відходів алюмінію збільшиться вдвічі. Тому пропозиція експертів Центру про використання сплаву алюмінію нас дуже зацікавила, адже у такому випадку ціна на нашу продукцію може стати нижчою за ціну китайського виробництва, а це зробить нас більш затребуваними і конкурентоспроможними. Висловлюю подяку Центру РЕЧВ і сподіваюся на подальшу плідну співпрацю

Сергій Сиволобов
заступник директора Групи компаній "ДІСЛА"
Аналізуючи роботу підприємства, ми дійшли висновку, що насправді марно витрачаємо велику кількість енергоресурсів. Тому в липні 2016 року ми розпочали співпрацю з Центром РЕЧВ. Фахівці Центру проаналізували роботу нашого обладнання з виробництва дослідних партій гумово-технічних виробів. У ході обстеження знайдено, на мою думку, дуже цікаве та ефективне технічне рішення, яке дозволить нам скоротити обсяги енергоспоживання на роботу витяжки й досягти значних покращень у роботі лінії безперервної вулканізації гумово-технічних виробів. Зараз при погодинному споживанні електроенергії 80 кВт сподіваємося, що отримаємо скорочення в 2 рази. Фахівцям Центру РЕЧВ хочу побажати наснаги та нових інноваційних рішень

Всеволод Яременко
директор ДП «НДІ "Еластик"
Наше підприємство вже протягом двох років співпрацює з Центром РЕЧВ. Впроваджувалися заходи з підвищення ефективності виробництва. Еексперти Центру запропонували скоротити тепловтрати через загороджувальні конструкції (поверхні) тунельної печі. ПрАТ "Запоріжвогнетрив" виконав усі запропоновані технологічні рекомендації, оскільки ми самі були зацікавлені перевірити, чи будуть заходи ефективними. І вони виявилися дуже ефективними. До модернізації температура на поверхні печі становила 168°С, а після – 89°С. Цей приклад дуже ілюстративний, бо доводить, що запропоновані Центром РЕЧВ рішення сприяють економії природного газу, інших енергоресурсів, а також заощаджують тепло. Я дуже раджу енергоємним виробництвам розпочинати з енергоаудиту, який виявляє безліч недоліків і дозволяє їх усунути за допомогою інноваційних технічних рішень, що в подальшому дає суттєву економію теплових ресурсів

Володимир Коровай
ПрАТ "Запоріжвогнетрив"
Щоб стати на ринку конкурентоспроможним, необхідно знижувати собівартість одиниці продукції. З Центром ресурсоефективного та чистого виробництва ми розпочали працювати 2 роки тому. Експерти Центру визначили об’єми наших тепло- і енерговтрат та надали практичні рекомендації про можливості заощадження. Завдяки впровадженим рекомендаціям ми досягли понад 25% економії електроенергії на виробництві. Найближчим часом ми плануємо модернізувати футеровку, замінити газові пальники тощо. В першу чергу ми ухвалюємо рішення про впровадження заходів, які не потребують грошових витрат, а вже потім – більш витратних, але ефективних. Маючи на заводі 6 газових печей і плануючи їх реконструкцію, ми розраховуємо на суттєве скорочення тепловтрат, що значною мірою зекономить обсяги споживання енергоресурсів

Петро Поліщук
начальник технічного відділу "ВЛКЗ"