04116, м. Київ, вул. Старокиївська, буд. 10-Г +380 44 227 83 78 info@recpc.org
  • English
Ресурсоефективність – запорука зростання Вашого бізнесу

Результати засідання Консультативної ради 2021

25 березня 2021 року в онлайн-форматі відбулося щорічне засідання Консультативної ради, яке організував Центр ресурсоефективного та чистого виробництва в Україні. Учасниками засідання стали представники профільних міністерств, міжнародних організацій, фінансових установ, промислових підприємств, група стейкхолдерів Програми “Європейський Союз для довкілля” (EU4Environment) та інші зацікавлені сторони. Головуючим засідання було обрано першого віце-президента, генерального директора Спілки підприємців малих, середніх і приватизованих підприємств України Вячеслава Биковця.

 

На засіданні учасникам було представлено результати діяльності Центру за 2020 рік та результати впровадження Компоненту “Циркулярна економіка та нові можливості зростання” Програми EU4Environment в Україні, також учасники обговорили подальші кроки розвитку Центру і надали пропозиції щодо майбутніх напрямків роботи Центру.

Відповідно до порядку денного, засідання складалося з двох частин. У першій частині були презентації діяльності Центру, друга частина – робота в групах, в якій учасники були згруповані за напрямками для обговорення пропозицій.

Під час презентації Андрій Ворфоломеєв, директор Центру, представив основні результати діяльності Центру за минулий рік та результати впровадження Компоненту “Циркулярна економіка та нові можливості зростання” Програми EU4Environment в Україні. Так, в минулому році Центр розробив онлайн-послугу для тих, хто потребував консультації з ресурсозбереження, енергоефективності та питань захисту довкілля. Також розроблялися посібники, методичні рекомендації, було організовано інформаційні онлайн-заходи та розроблено онлайн-курс «Ресурсоефективне та чисте виробництво».

“Ініціатива по розробці відео-курсу “Ресурсоефективне та чисте виробництво” дуже зацікавила країни регіону Східного Партнерства, і вже надійшов запит, зокрема, від Білорусії, на можливість використання даного курсу для поширення його в Білорусії. Хотілося б налагодити таку співпрацю, можливо в рамках Програми EU4Environment. Крім того, ініціатива по платформі знань або національної мережі в Україні буде знаходити відображення й в інших країнах Східного Партнерства, завдяки Програмі EU4Environment. Також буде відбуватися обмін досвідом і, можливо, будуть організовані спільні заходи таких платформ”, – зазначила Тетяна Чернявська, в.о. менеджера проєкту відділу з питань ресурсоефективності у промисловому секторі Організації Об’єднаних Націй з промислового розвитку (ЮНІДО).

Людмила Мусіна, координаторка співробітництва з ЮНІДО в Україні, прокоментувала: “Дійсно дуже широке коло завдань в тематиці циркулярної економіки, ресурсоефективності і Центр намагається всіх акумулювати і розвивати ці напрямки далі в країні. Це дуже важливий сигнал і для органів влади, і для місцевих органів тому, що завдяки European Green Deal і новим завданням Національної економічної стратегії-2030 Україна повинна прискоритися у виконання поставлених завдань. Напрямок, який обрав Центр, він дуже актуальний, його потрібно підтримувати. Але необхідно зосередитися на найголовнішому і в той же час не втрачати можливості доносити ці меседжі і до органів влади на всіх рівнях. Я думаю, що це буде найголовнішим завданням для подальшої роботи Центру”.

Від Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Вікторія Коваленко, державна експертка з питань смарт-спеціалізації та ресурсоефективності директорату цінової політики та розвитку реального сектору економіки, висловила подяку Центру за багаторічний вклад в оптимізацію української промисловості завдяки впровадженню принципів РЕЧВ. “З боку Міністерства, ми дуже раді, що Центр взяв на себе роботу в напрямку циркулярної економіки тому, що зараз надходить дуже багато запитів саме по цій темі і їх треба оперативно виконувати. Ми бачимо необхідність в подальшому розвитку цього напрямку в Україні”, – завершила свою промову В. Коваленко. 

Анна Кузнєцова, координаторка проєктів у Швейцарському бюро співробітництва України, Посольство Швейцарії в Україні, теж позитивно прокоментувала діяльність Центру за 8-річну співпрацю з ним. Результати діяльності Центру очевидні з аналітики та моніторингу заходів, які виконував Центр і їх важко не помітити. “Цього року вже запущено програму Еко-індустріальних парків, де Центр теж буде відігравати певну роль. І в цій програмі буде більш помітним ефект ресурсоефективного та чистого виробництва”, – додала А. Кузнєцова.

Після наданих коментарів від учасників засідання, відбулися обговорення у групах, які були не тільки дуже жвавими, але й продуктивними. За їхніми результатами, з-поміж іншого, Центру були запропоновано:

     – проводити консультаційні зустрічі з підприємствами для реалізації планів з впровадження РЕЧВ на підприємствах;
     – використовувати кейси і напрацювання Центру в інших країнах регіону Східного Партнерства;
     – продовжувати організовувати інформаційні заходи з РЕЧВ, циркулярної економіки та додати до них теми декаплінг, декарбонізація, діджиталізація;
     – використовувати мережу РЕЧВ як інструмент масштабування РЕЧВ;
     – посилити співпрацю з органами державної та місцевої влади у напрямку РЕЧВ та циркулярна економіка;
     – посилити співпрацю з університетами, особливо з технічними вищими навчальними закладами у напрямку РЕЧВ;
     – використовувати онлайн-ресурси для інформування підприємств, організацій та інших зацікавлених сторін.

Також під час обговорень в групах, було надано дуже багато цікавих ідей та пропозицій щодо створення та наповнення національної мережі ресурсоефективного та чистого виробництва.

За результатами засідання Центр отримав користні рекомендації щодо напрямків подальшої діяльності Центру в Україні.

 

* Програма “Європейський Союз для довкілля” (EU4Environment) фінансується ЄС та реалізується в шести країнах Східного Партнерства консорціумом міжнародних партнерів, включаючи Організацію з економічної співпраці та розвитку (ОЕСР), ООН з промислового розвитку (ЮНІДО), ООН з навколишнього середовища, Європейську економічну комісію ООН (ЄЕК ООН) та Світовий банк.