04116, м. Київ, вул. Старокиївська, буд. 10-Г +380 44 227 83 78 info@recpc.org
  • English
Ресурсоефективність – запорука зростання Вашого бізнесу

ЦИРКУЛЯРНА ЕКОНОМІКА ДЛЯ РОЗВИТКУ БІЗНЕСУ

15 грудня 2021 р. в Україні у режимі онлайн відбулася національна конференція “ЦИРКУЛЯРНА ЕКОНОМІКА ДЛЯ РОЗВИТКУ БІЗНЕСУ” у рамках фінансованої ЄС програми “EU4Environment”. Захід розпочався із демонстрації промо-ролика про циркулярну економіку, розробленого Центром ресурсоефективного та чистого виробництва (Центр РЕЧВ) в Україні в рамках програми “EU4Environment”.
Понад 170 учасників приєдналися до онлайн-заходу, щоб дізнатися більше про роль, заходи та “зелені” підходи національних галузей промисловості до сталого розвитку. Доповіді були присвячені поточному прогресу українських малих та середніх підприємств (МСП) у переході до “зеленої” економіки, а також презентації переваг та нових можливостей у напрямку поводження з відходами. Основні доповідачі також обговорили питання циркулярної економіки, інструменту I-GO для самооцінки ресурсоефективного та чистого виробництва (РЕЧВ), концепції сталих публічних закупівель в Україні, фінансових механізмів для реалізації РЕЧВ-заходів, картування промислових відходів, відкритих даних про відходи та циркулярну економіку тощо.

Національна конференція зібрала представників Представництва ЄС в Україні, ЮНІДО, ЮНЕП, Міністерства економіки України, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, міжнародних та національних організацій, промислових підприємств, місцевих органів влади та установ, асоціацій, фінансових установ, університетів, НУО та інших зацікавлених сторін.

Ця конференція важлива тому, що розглядає нову сферу економічного зростання і ведення бізнесу. Європейський Зелений Курс передбачає, що економіка майбутнього (економіка 2030-2050 років) буде декарбонізована та вільна від забруднення. Це означає, що існуватиме один ринок продукції ЄС у сусідстві з українським. І це вимагатиме від України дотримання певних критеріїв, а саме, щоб готова продукція відповідала певним стандартам, які змінюються в часі і наразі повинні відповідати критеріям сталості (наприклад, частка перероблених та повторно використовуваних матеріалів, сертифікація джерела походження товарів тощо). Для України це велика можливість щонайменше для кількох секторів економіки”, – зазначив Грегорі Цуріс, радник з питань “Зеленого курсу” (Green Deal), Представництво Європейського Союзу в Україні.

“Тема циркулярної економіки дуже актуальна та цікава для багатьох. Від імені Міністерства економіки хочу зауважити, що Україна усвідомлює всі переваги принципів циркулярної економіки та розуміє позитивний вплив від її впровадження на довкілля та добробут населення. Наразі Міністерство веде переговори з Представництвом ЄС про наші спільні зусилля з ЮНІДО щодо впровадження циркулярної економіки в Україні. Ми усвідомлюємо необхідність цієї задачі, хоча попереду необхідно буде виконати дуже багато роботи у цьому напрямку”, – зауважила Вікторія Коваленко, державна експертка з ресурсоефективності в промисловості Директорату промислової політики та стимулювання розвитку регіонів Міністерства економіки України.

Конференція складалася з двох дискусійних панелей. Перша з назвою “Підходи виробництва у циркулярній економіці” була присвячена циркулярній економіці, її перевагам, ключовим аспектам, практикам впровадження, концепції РЕЧВ як її головній компоненті. Учасники також ознайомилися з інструментом I-GO для самооцінки РЕЧВ. Промислові компанії, на яких було виконано обстеження, поділилися своїми відгуками про впровадження методики РЕЧВ на їхніх підприємствах та отриманих перевагах.
Між двома панелями учасники мали змогу ознайомитися із поточним проєктом про ощадливе виробництво у меблевій промисловості, який виконує Центр РЕЧВ. Друга панель “Управління відходами: переваги та можливості” була присвячена управлінню відходами та їх запобіганню, як важливому аспекту розвитку циркулярної економіки. Всі доповідачі підготували дуже змістовні презентації, поділилися своїм досвідом та брали активну участь в інтерактивній дискусії з учасниками. Загалом національна конференція змогла залучити велику кількість професіоналів, підприємців та ключових зацікавлених сторін, які цікавляться принципами та перевагами циркулярної економіки в Україні.

Довідково:
Захід організовано в рамках виконання програми “Європейський Союз для довкілля” (EU4Environment) , яка покликана допомагати країнам Східного партнерства (Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Грузія, Республіка Молдова та Україна) зберегти свій природний капітал і покращити екологічний добробут населення, підтримуючи діяльність із захисту довкілля, демонструючи і відкриваючи можливості для більш “зеленого” зростання, а також імплементуючи механізми для кращого управління екологічними ризиками та впливами. Програма була започаткована у 2019 році і фінансується Європейським Союзом та реалізується консорціумом міжнародних партнерів: ОЕСР, ЄЕК ООН, ЮНЕП, ЮНІДО та Світовим банком.