04116, м. Київ, вул. Старокиївська, буд. 10-Г +380 44 227 83 78 info@recpc.org
  • English
Ресурсоефективність – запорука зростання Вашого бізнесу

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КОМПОНЕНТУ “ЦИРКУЛЯРНА ЕКОНОМІКА ТА НОВІ МОЖЛИВОСТІ ЗРОСТАННЯ”

25 лютого 2021 року відбувся онлайн-захід “Презентації компоненту “Циркулярна економіка та нові можливості зростання” програми “EU4Environment в Україні, який мав на меті продемонструвати прогрес у роботі за 2019-2020 та ознайомити з планами на майбутнє.

Організатор заходу – Центр ресурсоефективного та чистого виробництва за підтримки ЮНІДО в рамках виконання фінансованої ЄС програми “EU4Environment”.

Онлайн-захід відкрили представники міністерств, Представництва Європейського Союзу в Україні та ЮНІДО.

Від міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України виступила Вікторія Коваленко, яка зазначила, що “Ресурсоефективність у поєднанні з циркулярною економікою дозволять підприємствам прискорити перехід до “зеленої” економіки та забезпечить реалізацію механізмів найкращого управління екологічними ризиками”.

Від міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України виступила Олена Колтик, додала, що “Циркулярна економіка покликана максимально повертати всі ресурси з виробничого процесу знову у кругообіг, створюючи мінімальну кількість відходів”. Вона також проінформувала, що Міндовкілля вже розробило законопроект України №22071-д, який має запровадити в Україні європейські підходи поводження з відходами.

Хлое Алліо (Представництво Європейського Союзу в Україні) у своєму виступі сказала, що у березні 2020 року Європейська комісія ухвалила План дій з циркулярної економіки, який слугує фундаментом для “Зеленого курсу”, який обрала Європа. Мета плану дій – забезпечити, щоб використовувані ресурси зберігалися в економіці якомога довше”.

Завершила блок привітань Тетяна Чернявська (Організації Об’єднаних Націй з промислового розвитку). Вона зазначила наступне “UNIDO безпосередньо зосереджує свої зусилля на сприянні більш ефективному використанню ресурсів, підвищенню продуктивності і зменшенню впливу обробних галузей промисловості на довкілля. Основна увага в нашій роботі в Україні приділяється просуванню кращих практик ресурсозбереження, а також забезпеченню можливості розвитку циркулярної економіки та її інтеграції в економічну діяльність для підтримки промисловості”.

Далі Олена Маслюківська, національна координаторка програми “EU4Environment” в Україні, розповіла всім учасникам про програму “EU4Environment”, яку структуровано для досягнення п’яти результатів:
– Екологічне прийняття рішень (ЮНЕП & ЄЕК ООН);
– Циркулярна економіка та нові можливості зростання (ЮНЕП та ЮНІДО);

– Забезпечення справедливих правил гри в сфері охорони довкілля (OECР);
– Екосистемні послуги та джерела доходів (Світовий Банк, доєднався у 2021);
– Обмін знаннями та координація (OECР).
Також О.Маслюківська проінформувала про досягнуті результати програми.

За програмою заходу потім виступив Андрій Ворфоломеєв, директор Центру ресурсоефективного та чистого виробництва, який детальніше розповів про компонент “Циркулярна економіка та нові можливості зростання” та ознайомив із проміжними результатами в Україні. У рамках виконаних робіт за компонентом програми EU4Environment було згадано про розроблення бізнес-кейсів українських підприємств, які вже впровадили заходи з ресурсоефективності та готові поділитися власним досвідом і стати прикладом для наслідування. Також під час заходу А.Ворфоломеєв поінформував про наступні кроки та плани щодо впровадження компоненту “Циркулярна економіка та нові можливості зростання” в Україні та про створення національної РЕЧВ-мережі.

Більше про діяльність клубів РЕЧВ у Хмельницькій та Полтавській областях розповів Іван Омельчук, фасилітатор РЕЧВ клубу (Центр РЕЧВ). Підприємства охоче брали участь у тренінгових модулях, проявляли зацікавленість щодо РЕЧВ-методології та навчили свої підприємства раціонально споживати ресурси і заощаджувати власні кошти.

Із власними враженнями та подякою на адресу фахівців Центру РЕЧВ виступили представники підприємств, які є учасниками РЕЧВ-клубів та організації, які сприяли діяльності клубів у вказаних областях. Спочатку виступив Ігор Явдосюк, директор ТОВ “Чап-Чап”. Він поділився власним досвідом про те, як він, зібравши воєдино бажання і волю, та, наслідуючи приклад свого колеги із Болгарії, зміг на своєму підприємстві запровадити РЕЧВ-заходи. Також у майбутньому він планує придбати установку для перероблення текстилю та гуми (що є, власне, відходами на підприємстві), чим зможе зробити своє виробництво безвідходним.

У виступі директора компанії “Теплотема” Романа Бовкуна було цікавим те, що підприємство знається на енергоефективності, але на деякі речі працівники не звернули уваги. Технічні експерти Центру РЕЧВ допомогли їм оптимізувати роботу системи стиснутого повітря, за що вони були дуже вдячні. Цьогоріч підприємство планує вийти з власною продукцією на європейський ринок і питання конкурентоздатності та відповідність європейським вимогам є вкрай важливими.

Катерина Савчук (Агенція регіонального розвитку Хмельницької області) та Станіслав Бойко (Лабораторія ВДЕ Полтавського державного аграрного університету) відзначили, що підхід експертів Центру РЕЧВ у роботі клубів був професійним і системним. Учасники клубів здобули нових партнерів, ознайомилися із проблемами та поділилися власним досвідом їхнього вирішення.

Аластер Каррут, експерт з питань циркулярної економіки компанії “SWECO” (Швеція), у своїй презентації ознайомив про створення можливостей зростання, пов’язаних із циркулярною економікою, процесом картуванням відходів і тим, як це робиться в європейських країнах. 

У заході взяли участь понад 160 учасників, 67% становили жінки.

Відеозапис заходу можна переглянути тут.

* Онлайн-захід організовано в рамках програми “Європейський Союз для довкілля” (EU4Environment), що фінансується ЄС та реалізується в шести країнах Східного партнерства консорціумом міжнародних партнерів, включаючи Організацію з економічної співпраці та розвитку (ОЕСР), ООН з промислового розвитку (ЮНІДО), ООН з навколишнього середовища, Європейську економічну комісію ООН (ЄЕК ООН) та Світовий банк.