04116, м. Київ, вул. Старокиївська, буд. 10-Г +380 44 227 83 78 info@recpc.org
  • English
Ресурсоефективність – запорука зростання Вашого бізнесу

Стартувала робота з картування відходів в Україні

В Україні стартувала робота з картування відходів (Waste Mapping) у громадах в рамках компоненту “Циркулярна економіка та нові можливості зростання” програми “Європейський Союз для довкілля” (EU4Environment), що фінансується Європейським Союзом. Виконавцем є Центр ресурсоефективного та чистого виробництва (Центр РЕЧВ) в Україні.

Головною метою картування відходів є виявлення, оцінка та картування потоків відходів виробничих підприємств в обраних пілотних громадах/територіях з метою розробки заходів з підвищення ефективності використання ресурсів, застосовуючи практики циркулярної економіки.

17 ОТГ зі всієї України подали заявки на участь у пілотному проєкті з картування відходів. Фахівці Центру РЕЧВ та шведської компанії SWECO відібрали Славутську міську ОТГ з Хмельницької та Давидівську сільську територіальну громаду зі Львівської областей. Ключовими критеріями для фінального відбору ОТГ стали відомості про основні види і типи відходів (включно з небезпечними) на території громади, наявність відходів промислового виробництва та можливостей перероблення чи спалювання сміття.

27 квітня 2021 року на першій спільній зустрічі представників громад, підприємств, органів самоврядування, ООН з промислового розвитку (UNIDO), фахівців шведської компанії SWECO і Центру РЕЧВ відбулося знайомство з усіма учасниками процесу, обговорено типи відходів, які підпадають під картування у цьому проєкті та визначено наступні кроки для переходу до активної роботи у питанні раціонального поводження з промисловими відходами.

Відкрила захід Катерина Савчук, директорка Агенції регіонального розвитку Хмельницької області, яка наголосила, що саме об’єднання зусиль влади та громадськості, а також ознайомлення із передовими практиками та планами дій щодо поводження з відходами мають стати запорукою успіху та відкриття нових горизонтів для розвитку регіону.

Тетяна Чернявська, координаторка проєкту відділу з питань ресурсоефективності у промисловому секторі UNIDO, зазначила: «Окрім перероблення та утилізації відходів існує також спосіб запобігати їхньому масовому утворенню, і він полягає в ефективному використанні ресурсів за концепцією РЕЧВ. Втілюючи в Україні цей проєкт, UNIDO сподівається налагодити діалог між громадами, підприємствами та органами самоврядування у цьому напрямку, що допоможе Україні стати успішнішою та пришвидшить її перехід на рейки циркулярної економіки».

У презентаційній частині виступив Аластер Каррут, фахівець у питаннях циркулярної економіки та картування відходів SWECO. У своїй презентації він поділився досвідом про виконану подібну роботу в інших країнах світу (Великобританія, Нідерланди) та повідомив: «У світі немає універсальних посібників, методичок, підручників чи спеціальних настанов про управління відходами. Щоразу для мене – це нова робота, завжди креативний підхід, нове моделювання, яке виконується з урахуванням минулого досвіду та всіх особливостей місцевості у новому проєкті».

Під час дискусії Василь Сидор, Славутський міський голова, відзначив зацікавленість участі ОТГ у цьому проєкті та її готовність надати необхідну інформацію для регулювання процесу поводження з відходами.

Прозвучала ціла низка перевірених технологій із перероблення сміття та відходів, напрацювань у сфері поводження з відходами від Давидівської громади.

Наступним кроком для ОТГ у картуванні відходів буде збір даних з 10-15 підприємств від кожної громади щодо визначення типу відходів і їхньої кількості, збереження та транспортування, оброблення та утилізації промислових відходів виробництва. Далі буде виконано систематизацію та аналіз цих даних.

Картування промислових відходів допоможе покращити процес поводження з відходами в ОТГ і сприятиме розширенню економічних можливостей та зменшенню навантаження на довкілля.

 

* Онлайн-захід організовано в рамках програми “Європейський Союз для довкілля” (EU4Environment), що фінансується ЄС та реалізується в шести країнах Східного партнерства консорціумом міжнародних партнерів, включаючи Організацію з економічної співпраці та розвитку (ОЕСР), ООН з промислового розвитку (ЮНІДО), ООН з навколишнього середовища, Європейську економічну комісію ООН (ЄЕК ООН) та Світовий банк.