04116, м. Київ, вул. Старокиївська, буд. 10-Г +380 44 227 83 78 info@recpc.org
  • English
Ресурсоефективність – запорука зростання Вашого бізнесу

ОНЛАЙН-ЗАХІД ЩОДО КАРТУВАННЯ ПРОМИСЛОВИХ ВІДХОДІВ У CЛАВУТСЬКІЙ МІСЬКІЙ ТЕРИТОРІАЛЬНІЙ ГРОМАДІ

24 листопада 2021 року відбувався онлайн-захід щодо картування промислових відходів у рамках компоненту “Циркулярна економіка та нові можливості зростання” Програми “EU4Environment” в Україні. Це була чергова зустріч представників Славутської міської територіальної громади (МТГ), промислових компаній, місцевих органів влади та відомств, екологів, представників ЮНІДО та Sweco (Швеція). Захід зосередився на ознайомленні з результатами діяльності стосовно поводження з промисловими відходами, обговоренні напрацювань, переваг та нових можливостей від картування відходів для виробничих підприємств у Славутській МТГ.

Василь Сидор, Славутський міський голова, відкрив захід з вітальним словом, подякувавши всім присутнім за зацікавленість до питання з картування відходів, про активність експертів Центру РЕЧВ та підприємств у впровадженні цього проєкту. Також голова сподівається на отримання результативних висновків за підсумками виконаної роботи на території громади.

Тетяна Чернявська – координаторка проєкту “EU4Environment”, відділу з питань ресурсоефективності у промисловому секторі ЮНІДО – у своєму вітальному слові від імені ЮНІДО наголосила на тому, що спільну роботу з промисловими підприємствами та з урядовими органами влади місцевого та центрального підпорядкування об’єднує одна мета – скорочення утворення відходів, ефективне використання ресурсів на виробництві. Для людства важливими є питання захисту довкілля і тому вони є в Глобальному порядку денному. Також сприятиме вирішенню екологічної кризи впровадження системи раціонального управління відходами, тому промислові підприємства мають замислюватися над тим, щоб на виробництві запроваджувався циркулярний обіг ресурсів. Через те, що ресурси на планеті вичерпуються, вкрай важливо терміново приступити до вирішення проблем з утворенням відходів і знайти способи та шляхи їхньої подальшої переробки, щоб бути використаними повторно.

В основній частині зустрічі про діяльність Центру РЕЧВ щодо картування відходів і збору даних в обраних громадах виступив Валерій Павшук, технічний радник Центру ресурсоефективного та чистого виробництва. Він нагадав про виконання трьох складових компоненту “Циркулярна економіка та нові можливості зростання” Програми “EU4Environment” в Україні. Далі В.Павшук стисло розповів про відбір 2-х пілотних громад (Давидіської СТГ у Львівській та Славутської ОТГ у Хмельницькій області) з-поміж 17 ОТГ, бажаючих долучитися до проєкту з картування відходів; про картування відходів, його задачу та алгоритм його виконання (збір вихідної інформації, джерела надходження відходів, їхній розподіл за обсягами та вартістю, ступені сортування, аналіз кожного сегменту згідно з ієрархією відходів). Зібрані дані у зведеній таблиці були передані на опрацювання фахівцям зі шведської компанії “Sweco” Європи, які мають потужний досвід у проєктуванні сталих спільнот і міст майбутнього.

Так, далі слово взяла Емма Даніельсон – головна консультантка компанії “Sweco” (Швеція). Вона виступила з презентацією, в якій розлого розповіла про виконаний аналіз зібраних даних за категоріями (кераміка, папір та картон, деревина та пластик) для картування відходів від 14 підприємств, озвучила попередні результати та назвала переваги й перспективні шляхи для виробничих підприємств у Славутській МТГ щодо повторного використання відходів та навіть отримання прибутків від такої діяльності. Емма Даніельсон зауважила, що через брак деяких даних результати дослідження частково базуються на припущеннях. В останньому слайді своєї презентації Емма запропонувала ознайомитися з пропозиціями щодо вирішення питань з відходами, які надали самі підприємства громади під час спілкування з експертами Центру.

До обговорення ключової презентації долучилися активні учасники, з-поміж яких Василь Сидор (Славутський міський голова), Галина Дарчик (начальниця управління економічного розвитку при виконавчому комітеті Славутської міської ради), Роман Білий (представник ПрАТ “Славутський солодовий завод”), Катерина Савчук (агенція регіонального розвитку Хмельницької області), Аластер Каррут (фахівець у питаннях циркулярної економіки та картування відходів, “SWECO”). Останній порадив учасникам скористатися розробленими прикладами з утилізації відходів, які надані в презентації Емми Даніельсон, а ще краще – замислитися над реорганізацією роботи підприємств таким чином, щоб уникати і запобігати утворенню відходів, бо тоді вже й друга фаза (утилізація) непотрібна.

Загалом хочеться відзначити активну роботу керівництва Славутської МТГ та підприємств у проєкті. Вони не тільки надавали вихідні дані для картування, але й проявляли ініціативу, надаючи власні пропозиції. Так, Роман Білий запропонував розробити класифікацію відходів в Україні за критеріями безпечні/небезпечні, а представник КП “Славута-Сервіс” продемонстрував розроблений ліфлет про способи утилізації відходів, який розповсюджується серед мешканців міста. Також хочеться подякувати Василю Сидору – міському голові – який проявив неабияку зацікавленість до проєкту, дуже вболіває за екологічну ситуацію в громаді та спонукає промислові підприємства використовувати новітні технології та передові європейські напрацювання у питаннях управління відходами на Хмельниччині.

Загалом до заходу долучилися 24 учасники.

Довідково:

Поводження з відходами – це діяльність та дії, пов’язані з відходами (від джерела утворення відходів аж до остаточного захоронення), а саме: збір, транспортування, обробка та утилізація відходів; моніторинг та регулювання процесу поводження з відходами; а також відповідні регулятивні закони, технології переробки та економічні механізми. Ефективна система поводження з відходами підвищує цінність бізнесу, сприяючи стабільній роботі обробної промисловості та розширенню економічних можливостей.

* Онлайн-захід організовано в рамках програми “Європейський Союз для довкілля” (EU4Environment), що фінансується ЄС та реалізується в шести країнах Східного партнерства консорціумом міжнародних партнерів, включаючи Організацію з економічної співпраці та розвитку (ОЕСР), ООН з промислового розвитку (ЮНІДО), ООН з навколишнього середовища, Європейську економічну комісію ООН (ЄЕК ООН) та Світовий банк.