04116, м. Київ, вул. Старокиївська, буд. 10-Г +380 44 227 83 78 info@recpc.org
  • English
Ресурсоефективність – запорука зростання Вашого бізнесу

ПРОГРАМА “ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СОЮЗ ДЛЯ ДОВКІЛЛЯ” ПІДТРИМУЄ УКРАЇНСЬКУ ПРОМИСЛОВІСТЬ НА ШЛЯХУ ДО “ЗЕЛЕНОЇ” ВІДБУДОВИ ТА ВІДНОВЛЕННЯ

 

 

 

“Зелена” промисловість має вирішальне значення для розвитку та сталості нашої економіки і суспільства. Підвищення ресурсоефективності (включно з енергоефективністю) та ефективне використання вуглецю в промисловості є особливо важливим в Україні, оскільки нинішня ситуація вимагає підходу, який орієнтований на сталість, відновлення та відбудову промислового сектору. Підбиття підсумків цьогорічних викликів, спричинених  повномасштабною агресією проти України, а також підтримка, надана Європейським Союзом (ЄС), у тому числі в рамках програми EU4Environment, були головною темою щорічної національної конференції з питань циркулярної економіки, яка відбулася онлайн 15 грудня 2022 року.

Участь у конференції взяли близько 150 учасників із промислового сектору, Міністерства економіки України, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Представництва ЄС та Європейської Комісії, ЮНІДО та інших організацій.

“І поки ми чекаємо закінчення цієї жахливої війни, ми вже зараз думаємо і працюємо над відбудовою нашої країни. Цей курс побудований на засадах Циркулярної економіки та Зеленого курсу ЄС. Україна обрала курс, де і бізнес, і влада працюють над тим, щоб знайти переваги та подолати перешкоди у переході до циркулярної економіки, і важливим питанням при цьому є поводження з відходами. Тому Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України ініціювало реформу у сфері управління відходами, яка базується на успішному досвіді інших європейських країн. У рамках цієї національної конференції ми маємо можливість поспілкуватися та почути, з чим стикається бізнес, чого він найбільше потребує, щоб отримати нову інформацію та підтримку, адаптовану до сучасних реалій”, – зазначив Євгеній Федоренко, заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України.

Під час конференції було обговорено поточну ситуацію у виробничому секторі, шляхи подолання нових викликів та інвестування у перспективи більш “зеленого” розвитку. Також було розглянуто поточний прогрес, досягнутий у рамках ініціатив EU4Environment, таких як пілотні проєкти з мапування промислових відходів у Славутській міській та Давидівській сільській територіальних громадах, а також застосування методології ЄС щодо екологічного сліду продукції (ЕСП).

“Важливо використовувати наявні ресурси для якнайшвидшого відновлення та у відповідності до “Зеленого курсу” ЄС. Вже є кілька європейських компаній, які застосовують сучасні технології циркулярної економіки для відновлення понад 3000 квартир в Україні шляхом повторного використання будівельного сміття. Повторне використання всіх наявних матеріалів дозволяє уникнути витрат на їхній видобуток. Хоча перед Україною стоїть подвійний виклик – зміцнити економіку та перетворити її на сталу (одночасно з подоланням наслідків вторгнення) – поточна ситуація також дозволяє їй зробити значний прогрес у ключових сферах сталого розвитку, які були недоступні раніше”, – зауважив Грегорі Цуріс, радник з питань “Зеленого курсу” (Green Deal), Представництво Європейського Союзу в Україні.

До позитивних відгуків приєдналася і Вікторія Коваленко, державна експертка з питань смарт-спеціалізації та ресурсоефективності Директорату розвитку реального сектору економіки Міністерства економіки України: “Сьогоднішній захід надасть нам багато нових можливостей та ідей для реалізації тих планів, які зараз є в Україні. Складні часи вплинули на всі сфери життя, в тому числі й на економіку. Ми ведемо активний діалог як всередині країни, так і за її межами, з усіма нашими зовнішніми партнерами, які допомагають зробити план відновлення стійким, інклюзивним та “зеленим”. Відновивши промислові потужності, ми покращимо не лише основні економічні та екологічні показники країни, а й в цілому, створення продукції з тривалим терміном служби допоможе нам покращити використання ресурсів шляхом переробки та повторного використання”. З огляду на поточну ситуацію в країні важливим є своєчасне надання підтримки національному бізнесу та сприяння його розвитку і відновленню. Крім того, шлях до відновлення та розвитку має бути сталим, оскільки сталий розвиток є основним принципом досягнення цілей людського розвитку, одночасно забезпечуючи природні ресурси та екосистемні послуги, від яких залежать економіка та суспільство. Це ключовий принцип методології РЕЧВ, що впроваджується ЮНІДО в Україні у рамках програми EU4Environment: “Сьогодні ми маємо можливість обговорити результати та прогрес впровадження принципів РЕЧВ серед бізнесу та продемонструвати, що вже зроблено та що ще можна зробити в сучасних умовах. Це вже стало традицією – щорічно обговорювати питання ресурсоефективності в Україні та залучати підприємства для того, щоб дізнатися про всі можливі ідеї, які можуть стати основою для подальшого розвитку”, – зазначила Тетяна Чернявська, координаторка програми EU4Environment Відділу з питань циркулярної економіки та ресурсоефективності Організації Об’єднаних Націй з промислового розвитку (ЮНІДО).

У заключному слові Анжела Буларга, менеджерка програм Європейської Комісії, також підкреслила стійкість українського народу та підприємств у відповідь на російську агресію та готовність Європейського Союзу надалі підтримувати Україну. Продовження програми EU4Environment ще на один рік має на меті й надалі допомагати підприємствам та іншим зацікавленим сторонам в Україні та на регіональному рівні.

 

Про програму EU4Environment

Програма “Європейський Союз для довкілля” (EU4Environment – Зелена економіка) покликана допомагати країнам Східного партнерства зберегти свій природний капітал і покращити екологічний добробут населення, підтримуючи діяльність із захисту довкілля, демонструючи і відкриваючи можливості для більш “зеленого” зростання, а також імплементуючи механізми для кращого управління екологічними ризиками та впливами.

Програма фінансується Європейським Союзом та реалізується консорціумом міжнародних партнерів, включаючи Організацію з економічної співпраці та розвитку (ОЕСР), Європейську економічну комісію ООН (ЄЕК ООН), ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП), ООН з промислового розвитку (ЮНІДО) та Світовий банк. Тривалість програми – 2019-2024 рр., бюджет – 20 млн євро.

Більше інформації про “Європейський Союз для довкілля” тут.

Про Центр РЕЧВ в Україні читайте тут.