04116, м. Київ, вул. Старокиївська, буд. 10-Г +380 44 227 83 78 info@recpc.org
  • English
Ресурсоефективність – запорука зростання Вашого бізнесу

СТАРТУВАЛА ГЛОБАЛЬНА ПРОГРАМА ІННОВАЦІЙ ТА МЕРЕЖ У ЗЕЛЕНІЙ ХІМІЇ (GREENCHEM)

 

2023 року у світі офіційно стартувала “Глобальна програма інновацій та мереж у зеленій хімії (GreenChem)“. Виконавцем цієї Програми в Україні є Центр ресусроефективного та чистого виробництва, який 25 квітня 2023 року організував інформаційний захід, присвячений презентації Програми.

На заході учасники та зацікавлені сторони детально ознайомилися із Програмою, її компонентами й перевагами, обговорили нові можливості щодо розвитку зеленої хімії в Україні, а також дізналися про деталі участі національних стейкхолдерів у Програмі GreenChem.

Основні компоненти Програми:

       – Компонент 1. Інноваційна та інклюзивна мережа зеленої хімії для розбудови потенціалу. Компонент спрямований на розвиток Глобальної мережі інновацій та інклюзивності у сфері зеленої хімії з метою об’єднати колективи та окремих осіб, включаючи науковців, підприємців, представників уряду, промисловості, академічних кіл та неурядових організацій.
       – Компонент 2. Програма акселерації зеленої хімії. Цей компонент буде зосереджений на створенні та реалізації шести багаторічних акселераційних програм у цільових країнах, надаючи підтримку та навчання для сталого бізнесу та бізнес-ідей у сфері зеленої хімії, розвиваючи регіональні інноваційні екосистеми.
       – Компонент 3. Альтернативи зеленої хімії для стійких органічних забруднювачів (СОЗ), ртуті та мікропластику з метою масштабування та тиражування. Цей компонент має на меті продемонструвати доступні альтернативи та потенціал зеленої хімії для заміни СОЗ та ртуті, що використовуються у виробництві у кожній з шести цільових країн-учасниць. 

Для презентації Програми були запрошені представники Центру зеленої хімії та зеленої інженерії Єльського університету (США), Організації Об’єднаних Націй з промислового розвитку (ЮНІДО), Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Центру ресурсоефективного та чистого виробництва.
Аудиторія заходу налічувала понад 140 учасників, серед яких, окрім вищезгаданих, були всі, хто цікавиться та працює у хімічній промисловості, має безпосереднє відношення до циркулярної економіки та охорони довкілля (представники компаній, організацій, асоціацій, неурядових організацій, фінансових установ та науково-дослідних інститутів). 

Роман Філоненко, директор департаменту з питань управління відходами та екологічної безпеки при Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України, у своєму виступі ознайомив із ситуацією в Україні у хімічній галузі, яка наразі не є надто оптимістичною через відсутність обов’язкової оцінки небезпеки хімічних речовин, уніфікованих реєстрів, переліків, інформаційних баз даних стосовно хімічних речовин та низку інших причин. Та завдяки розробленому Законопроєкту в Україні невдовзі буде створено систему управління хімічними речовинами й систему безпеки, а також посилено контроль за небезпечними хімічними речовинами.

Д-р Ларс Ратьєн із Центру зеленої хімії та зеленої інженерії Єльського університету (США) є менеджером Програми. У своїй основній презентації він ознайомив усіх із деталями Програми GreenChem, розповів про засновників зеленої хімії Пола Анастаса та Джона Ворнера ще у далекому 1998 році, які, окрім визначення терміну “зеленої хімії”, ще й розробили її 12 ключових принципів. Загалом у презентації було згадано про пошук зелених альтернатив, про розбудову мережі зеленої хімії, ЦСР, про реалізацію глобальної мережі, яка покликана об’єднати окремих осіб та колективи, сформувати платформу для спілкування вчених, підприємців та представників уряду, будь-яких зацікавлених осіб з промисловості, академічних кіл та неурядових організацій, які прагнуть створити екосистему зеленої хімії тощо. 

Два експерти з хімічного менеджменту від Центру ресусроефективного та чистого виробництва запропонували учасникам семінару ознайомитися з трьома компонентами Програми. Так, Олена Табачук зосередилася на роз’ясненні компоненту 1  “Інноваційна та інклюзивна мережа зеленої хімії для розбудови потенціалу” та компоненту 2 “Програма акселерації зеленої хімії”. Олександр Хохотва розповів про альтернативи зеленої хімії для СОЗ, ртуті та мікропластику з метою масштабування й тиражування (компонент 3).

 

 

Онлайн захід супроводжувався живою дискусією, учасники проявили неабияку зацікавленість до участі у проєкті в ролі демонстраційної компанії та були активними у розділі “Питання-відповіді”.

Довідково: 

Зелена хімія – це розробка хімічних продуктів і процесів, які скорочують або усувають використання чи утворення небезпечних речовин. Підходи зеленої хімії застосовуються протягом усього життєвого циклу хімічного продукту, включно з його розробкою, виробництвом, використанням та остаточною утилізацією. 

Про Програму GreenChem
Глобальна програма інновацій та мереж у зеленій хімії (GreenChem) має на меті посилити раціональне управління промисловими хімічними речовинами та відходами шляхом впровадження ефективного контролю, скорочення та/або ліквідації відходів, а також, зокрема, розширити застосування рішень зеленої хімії щодо стійких органічних забруднювачів (СОЗ) та заміни ртуті шляхом розбудови потенціалу, впровадження інновацій та створення глобальної мережі зеленої хімії, що сприятиме підвищенню обізнаності, підтримці та впровадженню рішень у сфері зеленої хімії.
Програма фінансується Глобальним екологічним фондом (ГЕФ), впроваджується Організацією Об’єднаних Націй з промислового розвитку (ЮНІДО) та виконується Єльським університетом у тісній співпраці з партнерами шести цільових країн-бенефіціарів (Індонезія, Йорданія, Перу, Сербія, Уганда та Україна).
Для отримання додаткової інформації, клацніть тут